CZĘSTO LOVE CHOWA

Wpisy

 • środa, 30 września 2009
  • WIĘCEJ NIŻ ZERO

   No to kurtyna poszła w górę.

   Najpierw były nieśmiałe plotki, potem coraz więcej szumu na forach internetowych i w kuluarowych rozmowach. Informacje były oszczędnie dawkowane, napięcie powoli narastało. Aż przyszedł czas na wielki finał.

   Wczoraj KLUB ZERO oficjalnie wyszedł z ukrycia i zrobił to w niezłym stylu. Ilość i poziom planowanych na najbliższe miesiące koncertów robi wrażenie:

   Październik

   02 (piątek) - Mastersuty i Klaps Feat Joe Peski

   03 (sobota) – Daab

   04 (niedziela) - Acid Drinkers (20 lecie istenienia) oraz Przyjaciele

   09 (piątek) – Elephant Stone, Psychocukier

   10 (sobota) – Tymon & Transistors

   16 (piątek) - Pijani Powietrzem oraz Fokus

   18 (niedziela) - The Car Is On Fire

   23 (piątek) – Lao Che

   25 (niedziela) - Prawda i Rejestracja

   29 (czwartek) - Para Wino

   30 (piątek) – Skankan

   31 (sobota) - L.Stadt i Pogodno

   Listopad

   05 urządzamy w klubie urodziny Muńka Staszczyka oraz festiwal „Brzmienia świętej wieży”. Główną gwiazdą będzie oczywiście zespół T.Love.

   13 (piątek) - Łąki Łan

   14 (sobota) - Proletaryat

   19 (czwartek) - Coma

   21 (sobota) - Akurat

   26 (czwartek) - Maleo Reggae Rockers

   Takiego zestawu w naszym mieście nie pamiętam. Gdy dodać to tego plany pozostałych klubów, czeka nas chyba muzyczna jesień dekady ! W sumie jednak nie ma się co dziwić – Klub Zero, przez osobę jednego ze współwłaścicieli, to spadkobierca legendarnego klubu Utopia. Prowadzić go będzie ekipa odpowiedzialna za magazyn Zero (co mam nadzieje wpłynie pozytywnie na jakość i częstotliwość pojawiania się tego periodyku), a mieścił się on będzie w lokalu , który do tej pory zajmował Tramwaj. Jednym słowem Galeria Jurajska może się schować.

   Zatem nawiązując do niedzielnego koncertu Kwaso Żłopów , z dedykacją dla Zero Ekipy:

   „Never, never give it up!, Never, never give it up!, Never, never give it up! ...”

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „WIĘCEJ NIŻ ZERO”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   aatrzy
   Czas publikacji:
   środa, 30 września 2009 07:40
 • wtorek, 29 września 2009
  • MILIONERZY

   Gdyby tak patrzeć na Częstochowę przez pryzmat rankingów, zestawień czy ujęć statystycznych wyszłoby, że w mikro skali realizujemy czarną wróżbę futurologów: globalny zanik klasy średniej. Czyli mamy mała grupę bardzo zamożnych, otoczoną przez hordy biedoty.

   Oczywiście koloryzuje, ale coś w tym jest. W Województwie Śląskim prowadzimy pod względem liczby milionerów, ale z drugiej strony w „Diagnozie Społecznej 2009”, wśród 36 polskich miast jesteśmy na 28 miejscu pod względem dochodów i majątku. I to chyba zgadzałoby się z codziennym doświadczeniem.

   Jest elita, która z małymi wyjątkami, nie bawi się w mecenas sztuki, czy inwestowanie w rozwój miasta. Lokalna rozrywka, też im nie starcza, bo ich ambicje sięgają ogólnopolskich salonów. W związku z tym, mimo iż mamy tak sporą liczbę milionerów w Częstochowie, niezwykle trudno o sponsoring, chociażby przedsięwzięć artystycznych.

   Dominuje za to niższa klasa średnia, której brak czasu i energii by uczestniczyć w kulturowym życiu miasta. Smutna prawda. Najpierw trzeba mieć co do garnka włożyć a potem można myśleć o filozofii i sztuce. Oczywiście nakłada się na to jeszcze wiele czynników: brak tradycji, brak życia studenckiego, zachowawcza strategia rozwoju władz, swoista mentalność mieszkańców. Jednak bezsprzecznie rozwarstwienie społeczne ma niebanalny wpływ na rozwój miasta.

   Co z tego wynika? Chyba niewiele – trudno walczyć z globalnym kierunkiem zmian. Może jedynie PR’owcy z UM (istnieją tacy?) powinni wyłowić hasło: „Częstochowa miastem Milionerów”. Brzmi nieźle.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „MILIONERZY”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   aatrzy
   Czas publikacji:
   wtorek, 29 września 2009 10:45
 • piątek, 25 września 2009
  • POTYCZKI WIERSZOKLETÓW

   Prawie każdy pisał kiedyś wiersze. Na całe szczęście większość chowa je potem głęboko w szufladzie. Są jednak wyjątki, które ciągnie do recytowania swojej twórczości publicznie.

   Pamiętam jak kilka lat temu pojawiałem się w Gaude Mater na comiesięcznych Turniejach Jednego Wiersza – bez obaw, tylko jako publiczność. To było świetne doświadczenie, pozwalające przyjrzeć się bliżej środowisku młodych poetów. A bywał tam pełen przekrój artystycznych typów: natchnieni grafomani, nastolatki leczący się z kompleksów, kuglarze i żartownisie, jednostki walczące z nieśmiałością oraz kilku naprawdę uzdolnionych wierszokletów. W sumie lubiłem tam przychodzić, chociaż na poezji się nie znam. Jury i jego werdykty bywały kontrowersyjne (pamiętam raz, gdy ktoś chciał wyrecytować wiersz pt.„Profil” stojąc do publiki bokiem, na co podniósł się oburzony jeden z sędziów, że to nie wypada i prawie przemocą zmusił autora do stanięcia frontem), ale to też składało się na specyfikę tych spotkań.

   Ostatnio ktoś ma pomysł, by odświeżyć trochę formułę tej imprezy. Bardzo fajnie, bo to zasłużona dla kultury miasta inicjatywa. Od 1996 roku daje pole do realizacji swoich artystycznych ambicji kolejnym młodym ludziom. Wyszło nawet kilka pokonkursowych tomików. Nowa koncepcja to spotkania z młodymi, ale dobrze rokującymi, poetami z całej polski. Choć i tak najważniejsze jest to, że można wygrać stówkę.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „POTYCZKI WIERSZOKLETÓW ”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   aatrzy
   Czas publikacji:
   piątek, 25 września 2009 14:45
 • czwartek, 24 września 2009
  • MUZYCZNA JESIEŃ

   Po wakacyjnej przerwie, powoli budzi się muzyczna Częstochowa. I z tego co słychać zapowiada się kilka naprawdę rewelacyjnych koncertów. Na kilka z nich juz mi się gęba od ucha do ucha śmieje.

   Ale rozpędzamy się powoli.

   Dziś w Paradakosie gra „lokalna młodzież”.

   E.O.H. to naprawdę ciekawa wycieczka w jazzujące regiony, dodatkowo tym razem w większym składzie.

    

   Natomiast jutro o 20 w Galerii Teatr From Poland wycieczka w głąb historii polskiej muzyki. Chyba nikomu nie trzeba bliżej przedstawiać, ani szczególnie reklamować: TSA

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   aatrzy
   Czas publikacji:
   czwartek, 24 września 2009 09:39
 • środa, 23 września 2009
 • wtorek, 22 września 2009
  • GENDER

   To będzie krótka notka bo byłem w tym lokalu tylko raz. Mimo to nie mam wątpliwości, że jest to miejsce kultowe.

   Byłem tylko raz – bo jestem tam niemile widziany. Zresztą nie tylko ja, generalnie wszyscy panowie są tam intruzami.

   Oczywiście mam tu na myśli „Babie Lato” – klubokawiarnie dla pań. Gdy powstawała pięć lat temu, był to fenomen na skale krajową. Lokal prowadzony przez kobiety dla kobiet. I jak zaznaczają właścicielki nie jest to kwestia ideologii: „Babie Lato jest miejscem stworzonym z myślą ... o kobietach. Pomysł nie zrodził się ani z niechęci do mężczyzn, ani z przekonania o wyższości kobiet, ale z potrzeby rozmów, plotek, ploteczek ......:)”.

   Z opowieści wiem, że pomysł chwycił błyskawicznie. Lokal stał się czymś więcej niż miejscem gdzie można coś zjeść, napić się i pogadać. Stał się klubem spotkań pań które łącza wspólne pasje. Miejscem które promuje sztukę kobiet we wszelkich formach.

   O „Babim Lecie” głośno było w mediach od początku, ale największej reklamy narobił kawiarni oszołom, który sądził właścicieli za dyskryminację. Nie podobało mu się, że mężczyźni by wejść do środka, muszą założyć kolorową perukę. Oczywiście sprawę przegrał, a o kawiarni zaczęto mówić jeszcze więcej.

   Dzisiaj nie jest to juz tak popularne miejsce. To naturalna kolej rzeczy, że mija zachwyt nowością. Ale „Babie Lato” mimo to ma mocną pozycję na rynku. Co więcej, na jego licencji powstało kilka lokali w innych miastach. Jest się czym pochwalić, że to Częstochowa była pierwsza.

   Ja bawiłem się w „Babim Lecie” na oryginalnym wieczorze kawalerskim. W śmiesznych perukach, czuliśmy się jak zamaskowany zwiad na obcym terytorium. Przyszły Pan Młody, mógł przekonać się jak wygląda świat po drugiej stronie barykady. Zabawa była przednia, najważniejsze jednak , że kolega nie wystraszył się i ślub się odbył.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   aatrzy
   Czas publikacji:
   wtorek, 22 września 2009 13:58
 • poniedziałek, 21 września 2009
  • ZAKAZ WJAZDU

   Jutro w naszym mieście DZIEŃ BEZ SAMOCHODU.

   Podobno wszelkie tego typu akcje, zwiększają ruch na ulicach, bo wszyscy liczą, że nie będzie korków. A niech rdza zalęgnie się tym złym kierowcom, którzy tak kombinują!

   Po zeszłorocznych głosach niezadowolenia miasto tym razem postarało się bardziej. Już nie tylko Piknik Rowerowy na promenadzie (gdzie zaproszono nawet młode częstochowskie kapele by zagrały), całkowite zamkniecie dla ruchu III Alei, czy przejażdżka zabytkowym tramwajem - ale przede wszystkim, jutro za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego będzie można za darmo jeździć komunikacją miejską.

   Brawo, o to chodzi w tego typu akcjach.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „ZAKAZ WJAZDU”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   aatrzy
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 21 września 2009 10:03
 • piątek, 18 września 2009
  • SZTUKA AKTU

   Dziś w Miejskiej Galerii Sztuki wernisaż, aż czterech wystaw fotografii. Pokonkursowa wystawa Międzynarodowego Salonu „Martwa natura w fotografii – Częstochowa 2009”, „Szczeliny codzienności. Zwyczajność. Banalność. Krawędzie pamięci.” fotografie Jerzego Lewczyńskiego, oraz „Natury mistyczne” Janusza Mielczarka.

   Najbardziej interesująco zapowiada się jednak „Akt” Wacława Wantucha. Szybka wizyta na stronie internetowej artysty, przekonała mnie, że są fotografie naprawdę niezwykłe. Forma gra tu pierwszy plan, co w przypadku aktów nie jest oczywistością. Zachwycają kompozycję jakie Wantuch układa z ludzkiego ciała przy pomocy bardzo prostych środków.

   Wszystkie wystawy będzie można oglądać 18 września do 11 października

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   aatrzy
   Czas publikacji:
   piątek, 18 września 2009 11:16
 • środa, 16 września 2009
  • NIE MA TAKIEGO DRUGIEGO

   Hip-Hop is dead jak to ogłosił NAS. Jeśli nawet trochę przesadził, to w Polsce rap z pewnością jest w odwrocie. Co zatem zostało z częstochowskiej sceny. W mojej pamięci niewiele, ponieważ staram się być selektywny i zostawiać tam tylko to co naprawdę warto.

   Częstochowski hip-hop to przede wszystkim DJ Haem, dobry duch większości lokalnych projektów, który nadal rozwija się przy Ostrym. Bezsprzecznie to juz doceniony muzyk z górnej półki.

   Natomiast jeśli chodzi o składy warte uwagi to było EGO i potem długo, długo nic. Szkoda tylko, że chłopakom nie udało się przebić na sam szczyt popularności, choć byli blisko i na pewno im się należało. Debiut „Nibylandia” to był jeszcze „młodzieńczy wygłup”, który zachwycał przede wszystkim niesamowitą energią i pozytywnym przekazem. To takie zajarane zabawy słowem, bez ciśnienia i zbędnego balastu. W 2001 to był powiew świeżego powietrza w coraz bardziej dusznym rapowym środowisku. Doceniła to Paktofonika i zaprosiła w szeregi PFK Kompany

   Wielka szkoda, że na drugi album trzeba było czekać cztery lata. Szkoda, że szwankowała promocja i dystrybucja i że kończyła się już koniunktura na ten gatunek. Bo „Nie ma takiego drugiego” to album o wiele bardziej przemyślany i dojrzały. Chłopaki nie biegną już po słowach na złamanie karku. Mają swoje cele, ambicje i lepsze pomysły. Wielka szkoda, że ta płyta przeszła zupełnie nie zauważona.

   A dziś? DJ Haem, jak już pisałem, reprezentuje teraz Bałuty. Nie mam pojęcia co się dzieje z Siwym, a Śliwka pojawia się Tu i Tam na feat’uringach i serwuje takie perełki jak te:

   Piszę o chłopakach nie bez powodu. Znalazłem ostatnio news, który przyniósł mi wiele radości, otóż reedycji doczekała się płyta Pijanych Powietrzem. W moim osobistym rankingu ścisły top polskich hiphopowych albumów. Co więcej Śliwkę i Fokusa z Paktofoniku będzie można będzie z tej okazji usłyszeć na żywo w Częstochowie 16 października. Bardzo miła niespodzianka.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   aatrzy
   Czas publikacji:
   środa, 16 września 2009 16:53
 • wtorek, 15 września 2009
  • UMBABARAUMA HOMEN GOL

   Wierni czytelnicy (no dobra jeden wierny czytelnik) nie kryją oburzenia, że nie pisze nic o sporcie. Co nie do końca jest prawdą, bo przecież miejsce dla poezji hooligańskiej się znalazło. Ale prawdą jest, że nie widzę siebie piszącego notki o tym, że Murek wraca do AZS’u, żużlowcy będą walczyć o brąz, a politechnika znów ma drużynę męskiej koszykówki.

   Po co więc zaczynam ten temat? Chciałem w ten oto elokwentny sposób przejść do promowania częstochowskiego portalu sportowego sport.czest.pl. Już kilka razy narzekałem na skromne oblicze miasta w sieci, a ta strona - choć może wygląda niepozornie - jest miłym wyjątkiem.

   Nie dość, że uaktualniana jest na bieżąco, to jeszcze traktuje lokalny sport bardzo szeroko. Interesuje was okręgówka w kosza, rugby, liga darta – proszę bardzo: wyniki, terminarze, relacje. Oczywiście najwięcej miejsca poświęca się częstochowskim ikonom: AZS’owi, Włókniarzowi i Rakowowi – ale ta mnogość tematów jest zauważalna i warto ją docenić.

   Poza tym redakcja nie ogranicza się do suchych newsów. Na portalu można znaleźć felietony, czy nawet relacje live. Domyślam się tylko jaki ogrom (zapewne charytatywnej pracy) pracy stoi za tym, żeby dać rade wysoko powieszonej poprzeczce. W związki z tym ogromny szacun!

   Fajnie by było gdyby mój blog pomógł kilku osobom, odkryć ten sympatyczny portal.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   aatrzy
   Czas publikacji:
   wtorek, 15 września 2009 10:04

Kanał informacyjny

szablonowe serca: MONSTFUR