CZĘSTO LOVE CHOWA

Wpisy

 • poniedziałek, 02 stycznia 2012
  • 1 SZTUKA

   Rok 2012 zaczyna się w Częstochowie tak fajną akcją, że aż czestolovechowa się na chwilkę przebudziło. "Proszę jedną sztukę" ujmuje pomysłowością i prostotą. Oddajmy głos pomysłodawcy:

   "Linoryt- to jedna z technik graficznych, która wraz z drzeworytem zalicza się do druku wypukłego. Istnieją trzy rodzaje druku: druk wklęsły, druk płaski, druk wypukły.

   Lecz moją intencją nie jest szczegółowe opisywanie charakterystyki każdego z powyższych. Zależy mi natomiast na zaakcentowaniu ich istnienia. Dawniej niektóre z technik tradycyjnych wykorzystywane były do celów wydawniczych, między innymi do tworzenia exlibrisów oraz ilustracji książkowych. Dzięki czemu osoby starsze posiadają wiedzę ogólną na temat tego co można rozumieć pod pojęciem grafiki tradycyjnej. Natomiast taka grafika ludziom młodym mówi niewiele. Jako "grafikę" rozumieją oni formy wygenerowane przy pomocy komputera, a zdarza się nierzadko, że jedyne skojarzenie z grafiką jakie przychodzi im na myśl to szeregowy podzespół każdego komputera, czyli karta graficzna. Taka sytuacja nie jest niczym dziwnym, biorąc pod uwagę fakt, że większości z nich nigdy nie było dane obcować ze sztuką, a szczególnie z grafiką. Nigdy nie widzieli jak powstaje odbitka i nie mają także pojęcia, że nim ona powstanie musi również powstać matryca. W dodatku matryca ta musi być wycięta w negatywie (strona lewa to prawa, a prawa to lewa). A następnie odbita pod specjalną prasą dociskową. I takie właśnie odbitki można będzie otrzymać w czasie trwania akcji "Proszę jedną sztukę". Pierwsza edycja rusza już w nowym roku, kolejna zaplanowana jest na czerwiec.

   Ilość odbitek to 40 sztuk, a dostać będzie je można w kilku punktach w centrum miasta:

   -Black Cat Studio- ul. Focha 35/37

   -Cafe Belg- ALMP 32 (w podwórku)

   -Klub Zero- ul. Kościuszki 1 (D.H. Schott)

   -Centrum Promocji Młodych- al. Wolności 30 (Willa generała)

   Ta akcja, skierowana jest szczególnie do ludzi, którzy nic o tej formie sztuki nie wiedzą, a przejawiają chęć poznania jej choć w najmniejszym stopniu. Służę radą i pomocą w razie jakichś problemów ze zdobyciem informacji na jej temat. Serdecznie zapraszam i mam nadzieję, że udało mi się was choć trochę zmobilizować do zgłębiania wiedzy o tej szlachetnej dziedzinie sztuki."

   Akcje można śledzić TU.

   Ja już swój kawałek sztuki zdobyłem!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   aatrzy
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 02 stycznia 2012 16:37

Kanał informacyjny

szablonowe serca: MONSTFUR