CZĘSTO LOVE CHOWA

Wpis

piątek, 22 stycznia 2010

"ZAGRAJ TO SAM. ZA DAWNE CZASY"

Od paru lat częstochowski OKF (choć teraz powinienem chyba pisać „Kino Iluzja”) trzyma się bardzo dobrze. Podejrzewam, że w dużym stopniu to dzieki temu, że stał się on częścią sieci kin studyjnych. Nie wiem czy ma to bezpośrednie przełożenie na jego sytuację ekonomiczną, ale na pewno zdecydowanie ubogaca program. Teraz łatwiej nam załapać się na wszelkie ogólnopolskie inicjatywy skierowane do tego typu kin.

Cykl „Klasyka kina” jest tu najlepszym tego przykładem. Od pewnego czasu, lokalni miłośnicy filmu mają szansę zobaczyć na dużym ekranie, obrazy które uważane są za kamienie milowe światowej kinematografii: „Metropolis”, „Hair”, „Obywatela Kane”, „Grega Zorbe”, „Pół żartem pół serio”, „Przeminęło z wiatrem”, "Gabinet Doktora Caligari". Jeden tytuł w miesiącu, kilka seansów – jest to inicjatywa rozciągnięta w czasie i długofalowa. I niby znamy te tytuły doskonale z telewizji, dvd jednak nic nie zastąpi seansu kinowego.

W związku z czym zapraszam od dziś do czwartku do OKFu na „wykład” z historii filmografii. Temat: „Casablanca”. Film legenda z 1942 r., jeden z najsłynniejszych melodramatów, który na dobre zadomowił się w popkulturowej ikonosferze. Kojarzą go wszyscy, nawet jeśli nie oglądali. Obraz na równi doceniany przez widzów i krytyków. Genialni aktorzy, Humphrey Bogart i Ingrid Bergman, w głównych rolach, i prosta historia o miłości i wojnie opowiedziana w starym dobrym hollywoodzkim stylu. W tej prostocie tkwi siła.

No i oczywiście kultowe cytaty:

„- Po co właściwie przyjechałeś do Casablanki?

- Do wód.

- Do wód? Przecież tu jest pustynia.

- Źle mnie poinformowano.”

 

„- Jakiej jest pan narodowości?

- Jestem pijakiem.

- To znaczy, że Rick jest obywatelem świata.”

 

„Ze wszystkich knajp na całym świecie musiała wejść właśnie do mojej”


Co prawda nie ma efektów 3D, ale i tak magia kina działa.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
aatrzy
Czas publikacji:
piątek, 22 stycznia 2010 10:04

Polecane wpisy

Kanał informacyjny

szablonowe serca: MONSTFUR