CZĘSTO LOVE CHOWA

Wpis

czwartek, 28 stycznia 2010

"WESOŁY JESTEM I ŚMIEJĘ SIĘ DO ŁEZ"

Myślę, że już najwyższa pora odganiać zimę za pomocą ciepłych dźwięków. A w ten weekend będzie ku temu znakomity powód.

Zacznijmy jednak od przystawek. Już dziś w Duqesie coverowy koncert da Inqbator. Duqestowe występy Kuby na dobre wpisały się już w muzyczny pejzaż miasta, więc wypadałoby wreszcie o nich wspomnieć. `

W piątek w ZERO impreza z okazji 10lecia zespołu BEDU. Oprócz jubilatów zagrają również Roboty Drogowe. Natomiast w GTFP koncert charytatywny na rzecz rodzinny, której niedawno spłonęło mieszkanie z całym dobytkiem. Przyjaciół w potrzebie będą wspierać przedstawiciele lokalnej sceny: St. City Surfers, Narcoleptic, Blindmind, Far Away i Labreyt.

Danie główne czek nas jednak w sobotę. W Galerii Teatr From Poland zagrają Pustki. Jedna z najlepszych młodych, polskich kapel alternatywnych. Na ostatnim off-festivalu komplementował ich niezwykle Johnatan Poneman, założyciel legendarnej amerykańskiej wytwórni Sub Pop, a w tym roku dostali zaproszenie na prestiżowy festiwal SXSW w Austin.

Pustki funkcjonują na polskim rynku muzycznym juz od 1999r. ale ich prawdziwa kariera zaczęła się wraz z wydaniem trzeciego albumu „Do Mi No” (2006r.) Tu prawie każdy kawałek był hitem: „Bałagan”, „Słabość chwilowa”, „Tchu mi brak”, „Telefon do przyjaciela”, „Nic do powiedzenia” itd. Udało im się nagrać przebojowe piosenki, które mocno zapadają w głowę, a przy tym nie tracą nic z alternatywnego zadziora.

Dwa lata później, po zawirowaniach kadrowych, ukazuje się „Koniec Kryzysu”. Album po którym fani obiecywali sobie bardzo wiele i któremu udało się przeskoczyć wysoko zawieszoną poprzeczkę. To materiał dużo bardziej stonowany i eksperymentalny. Mniej tu skocznych, harmonijnych melodii, a teksty wydają się jeszcze dojrzalsze i bogatsze emocjonalnie. To była trochę taka gra vabank. Bardzo łatwo poślizgnąć się na muzycznej melancholii, popaść w banał, sztampę - jednak Pustki wyszły z tej próby obronną ręką. Przynajmniej w oczach wielu słuchaczy i ekspertów, którzy właśnie „Koniec Kryzysu” wskazywali jako płytę roku 2008. Tylko przez to przeklęte „Parzydełko” mamy teraz taką zimę.

 

Do Częstochowy zespół przyjeżdża promować swoje najnowsze dzieło „Kalambury”. Album specyficzny bo składający się z utworów napisanych do wierszy polskich poetów: Leśmiana, Tuwima, Słomińskiego itd. Oprócz kawałków znanych już z projektów „Broniewski”, „Gajcy”, „Wyspiański Wyzwala”, jest tu sporo premierowego materiału. Ciekaw jestem jak te kawałki zabrzmią na żywo.

O koncertach Pustek słyszałem różne opinie, sam nigdy nie maiłem okazji być (bo taperka się chyba nie liczy). Zatem czas wyrobić sobie wreszcie własne zdanie.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
aatrzy
Czas publikacji:
czwartek, 28 stycznia 2010 10:47

Polecane wpisy

Kanał informacyjny

szablonowe serca: MONSTFUR